Hoppa till innehållet

Elpriset vecka för vecka

Snittpriset på el för varje vecka sedan november 2022, i SE1 till SE4. Vecka 42 ligger SE3 hittills på 145,9 öre/kWh inklusive moms.

Elpriset per vecka 2026

Veckosnitt för spotpriset 2026, öre per kWh inklusive moms
VeckaSE1SE2SE3SE4
Vecka 42pågår71,795,5145,9208,3
Vecka 4138,241,681,4141,6
Vecka 4046,853,2107,2202,0
Vecka 3982,297,2154,7194,1
Vecka 3843,445,375,5124,2
Vecka 3752,355,2102,4141,5
Vecka 3656,662,394,1114,8
Vecka 3552,570,8105,2122,7
Vecka 3487,095,7138,8166,1
Vecka 3338,737,866,986,3
Vecka 3216,918,332,642,9
Vecka 3119,220,330,839,1
Vecka 3018,920,866,2101,8
Vecka 2910,811,487,1153,8
Vecka 2821,620,076,1127,6
Vecka 2728,340,470,6113,8
Vecka 2655,159,3103,4143,2
Vecka 2532,730,582,2116,3
Vecka 2461,853,990,8115,0
Vecka 2386,381,0115,6131,6
Vecka 2227,427,577,3110,9
Vecka 2159,262,7100,0125,0
Vecka 2089,499,4117,3134,1
Vecka 1992,494,1118,6140,4
Vecka 1824,625,962,170,2
Vecka 1715,416,847,659,0
Vecka 1667,068,5102,8111,5
Vecka 1523,224,763,677,9
Vecka 1436,736,563,483,5
Vecka 1318,414,845,183,6
Vecka 1217,715,684,5111,4
Vecka 1131,125,369,087,2
Vecka 1033,734,790,5143,5
Vecka 982,583,098,8106,7
Vecka 895,093,4123,4129,1
Vecka 7172,1171,3176,1177,3
Vecka 6141,6141,0145,3145,4
Vecka 5149,7144,8159,1159,8
Vecka 4153,6156,1157,3157,6
Vecka 382,889,5118,1136,3
Vecka 2108,1105,9138,6143,6
Vecka 154,655,971,877,9

Elpriset per vecka 2025

Veckosnitt för spotpriset 2025, öre per kWh inklusive moms
VeckaSE1SE2SE3SE4
Vecka 5219,219,643,760,3
Vecka 5116,315,647,676,1
Vecka 5055,156,072,779,7
Vecka 4966,567,494,3110,9
Vecka 4829,527,1104,4134,1
Vecka 47123,5122,6133,6136,4
Vecka 4625,719,171,482,4
Vecka 4516,813,553,664,9
Vecka 4438,037,074,083,0
Vecka 4321,022,243,250,7
Vecka 4213,09,3122,7141,9
Vecka 416,64,768,780,2
Vecka 408,66,380,990,2
Vecka 3910,713,669,685,0
Vecka 3823,519,035,338,5
Vecka 3738,836,681,6105,2
Vecka 3613,915,262,9113,1
Vecka 3583,080,2105,6126,4
Vecka 3433,528,076,3106,6
Vecka 337,612,048,9104,1
Vecka 323,43,517,932,3
Vecka 3120,021,246,168,0
Vecka 3027,927,951,465,2
Vecka 2919,219,443,859,8
Vecka 287,218,056,263,4
Vecka 275,26,131,743,6
Vecka 265,46,517,026,1
Vecka 252,62,326,650,6
Vecka 245,414,639,967,7
Vecka 232,32,831,460,4
Vecka 223,82,930,966,3
Vecka 215,03,835,863,3
Vecka 208,113,360,670,7
Vecka 1959,662,097,6108,0
Vecka 184,64,933,761,1
Vecka 1736,534,966,096,4
Vecka 169,89,436,059,0
Vecka 1526,826,648,564,4
Vecka 144,34,048,781,9
Vecka 137,43,455,473,8
Vecka 1212,44,464,480,7
Vecka 1152,038,0116,2122,2
Vecka 1010,610,722,029,3
Vecka 98,38,451,267,9
Vecka 88,411,687,3124,3
Vecka 728,031,8140,7168,8
Vecka 617,518,589,8125,0
Vecka 526,827,287,0121,2
Vecka 446,149,9102,4126,5
Vecka 34,54,437,366,8
Vecka 245,745,684,986,0
Vecka 113,913,369,071,8

Elpriset per vecka 2024

Veckosnitt för spotpriset 2024, öre per kWh inklusive moms
VeckaSE1SE2SE3SE4
Vecka 5212,913,228,234,9
Vecka 5117,415,743,340,2
Vecka 5012,811,4146,7190,1
Vecka 4923,719,494,2104,0
Vecka 4837,729,975,581,6
Vecka 4744,637,7112,9121,2
Vecka 4619,310,669,698,6
Vecka 4531,618,0101,2153,2
Vecka 444,43,717,839,9
Vecka 432,12,118,521,8
Vecka 4213,013,922,938,1
Vecka 4120,020,924,224,2
Vecka 4034,638,651,551,5
Vecka 3913,614,915,215,2
Vecka 3818,822,031,036,7
Vecka 376,48,510,811,3
Vecka 369,19,224,888,6
Vecka 353,33,34,545,1
Vecka 342,42,42,417,1
Vecka 3317,717,717,990,5
Vecka 3214,913,013,076,3
Vecka 3116,516,516,550,7
Vecka 3027,427,427,443,0
Vecka 2926,426,426,454,2
Vecka 2830,030,030,068,7
Vecka 2724,924,525,856,5
Vecka 2629,529,529,890,9
Vecka 2534,634,641,986,4
Vecka 2442,542,549,363,9
Vecka 2317,817,820,078,0
Vecka 2212,812,822,082,2
Vecka 2115,715,717,271,8
Vecka 2012,012,015,825,8
Vecka 1934,434,453,776,5
Vecka 1844,544,547,167,4
Vecka 17100,7101,7118,0115,2
Vecka 1674,674,685,4101,3
Vecka 1524,525,125,330,0
Vecka 1453,253,353,461,1
Vecka 1370,070,070,070,9
Vecka 1270,270,279,991,9
Vecka 1162,962,964,972,7
Vecka 1085,685,687,987,4
Vecka 946,746,755,571,0
Vecka 849,749,755,558,7
Vecka 761,562,372,281,1
Vecka 691,091,094,794,7
Vecka 517,617,934,537,4
Vecka 445,545,551,955,5
Vecka 393,893,8123,3123,4
Vecka 268,968,9119,2133,3
Vecka 1119,4119,8124,2124,2

Elpriset per vecka 2023

Veckosnitt för spotpriset 2023, öre per kWh inklusive moms
VeckaSE1SE2SE3SE4
Vecka 5250,450,454,354,1
Vecka 5142,442,443,145,0
Vecka 50107,2107,2108,3108,3
Vecka 49151,5151,5158,4160,2
Vecka 4887,587,5181,6185,9
Vecka 4777,077,0102,2106,7
Vecka 46124,1124,1128,5129,4
Vecka 4569,069,074,080,1
Vecka 4437,737,751,852,2
Vecka 4357,457,484,798,3
Vecka 4213,913,935,537,9
Vecka 412,62,630,230,2
Vecka 404,64,68,68,6
Vecka 393,23,27,229,6
Vecka 383,83,83,816,3
Vecka 3718,818,856,6131,6
Vecka 3619,019,045,574,9
Vecka 3546,046,093,8105,4
Vecka 3434,734,759,980,5
Vecka 3327,327,330,857,2
Vecka 3211,611,611,711,7
Vecka 3132,332,332,348,5
Vecka 3038,538,538,538,5
Vecka 2929,629,629,632,5
Vecka 2853,253,254,669,9
Vecka 2772,172,172,175,7
Vecka 26101,0101,0101,0114,2
Vecka 2566,166,166,1140,7
Vecka 2475,575,575,5151,6
Vecka 2330,030,030,2102,3
Vecka 2214,214,238,088,4
Vecka 214,94,926,995,1
Vecka 208,18,131,590,1
Vecka 1938,238,538,678,0
Vecka 1899,299,299,2107,8
Vecka 1790,790,792,5100,8
Vecka 1682,782,785,892,4
Vecka 1552,652,653,560,4
Vecka 14111,1111,1117,1123,0
Vecka 1377,377,392,8105,8
Vecka 1254,754,770,377,6
Vecka 1160,260,276,180,2
Vecka 10109,6109,6159,2159,5
Vecka 940,740,791,8156,8
Vecka 869,569,5104,5110,4
Vecka 759,559,591,7117,4
Vecka 642,142,183,2118,2
Vecka 596,096,0127,6133,9
Vecka 452,652,6115,1163,3
Vecka 3111,3111,3143,1158,4
Vecka 285,385,398,8100,7
Vecka 1118,8118,8131,9132,0

Elpriset per vecka 2022

Veckosnitt för spotpriset 2022, öre per kWh inklusive moms
VeckaSE1SE2SE3SE4
Vecka 5248,548,550,550,7
Vecka 51165,2165,6226,0227,5
Vecka 50326,1326,1492,2496,8
Vecka 49360,3360,3479,9487,0
Vecka 48422,2422,2425,8425,9
Vecka 47261,7261,7279,7280,7
Vecka 46136,3136,3147,0149,0
Vecka 4536,336,340,444,6

Senast uppdaterad 14 oktober 2026. Spotpriser från elbörsen Nord Pool via ENTSO-E:s transparensplattform, dygnssnitt inklusive moms. Så räknar vi.

Ansvarig för innehållet är , grundare av Elpoolen. Så räknar vi och var siffrorna kommer ifrån.

Vindkraftverk på kullar under blå himmel

Betalar du mer än du behöver?

Spotpriset är samma för alla. Det som skiljer är elbolagets påslag och avgifter. Jämför på 30 sekunder, helt gratis.